Домашнє насилля – проблема, про яку варто говорити
На сьогодні відмічаю збільшення випадків різних видів домашнього насилля. Цю тему не варто замовчувати, а навпаки надати їй соціального розголосу
Домашнє насилля – це умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана чи завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Помилково вважати, що насилля в родинах – проблема тільки неблагополучних сімей, і майже завжди домашнє насилля пов'язане з пияцтвом і бідністю. Насправді, насилля властиве всім соціальним групам і не залежить від економічного стану родини взагалі.
Домашнє насилля - проблема, про яку варто говорити. Врешті-решт, це порушення прав людини, кримінальне чи адміністративне правопорушення.
Наслідки домашнього насилля впливають на усіх: на осіб, що постраждали від нього, на спостерігачів (очевидців) та самих агресорів, а відстежити їх можна протягом багатьох років життя.
Фото: gettyimages
Домашнє насилля поділяється на такі види:- Економічне насилля - форма домашнього насилля, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
- Психологічне насилля - форма домашнього насилля, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб (дітей), спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
- Сексуальне насилля - форма домашнього насилля, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
- Фізичне насилля - форма домашнього насилля, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Фото: pishchanska.otg.dp.gov.ua
Запам'ятайте головне правило: якщо ви зазнали будь-якого з видів домашнього насилля або розумієте, що існує загроза його скоєння, найголовніше правило – не мовчати! Розкажіть друзям, знайомим, сусідам або родичам про такі факти. Попередьте їх про можливу небезпеку та попросіть звернутися до поліції в разі необхідності. Тримайте постійний контакт з довіреними особами, щоб вони знали, чи все у вас гаразд.Зрозумійте, що ви заслуговуєте більшого і маєте право на щасливе життя без болю, образ та знущань.
Про автора. Тетяна Василюк, психолог, експерт в області емоційного та фінансового благополуччя.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе