День Святого Василя: збереження традицій і новорічного настрою 1 січня
Українці відзначають стародавнє свято зі щедрівками, обрядовими стравами та посіванням
Про традиції й історію свята читайте у матеріалі журналістки сайту Еспресо: Біла Церква.
Після переходу на новоюліанський календар дата Дня святого Василя Великого змінилася на 1 січня замість 14 січня.
Ким був Святий Василь?
Святий Василь Великий (329–379) був видатним богословом, філософом, церковним діячем і одним із Отців Церкви, який зробив значний внесок у розвиток християнства. Народився в Кесарії Каппадокійській (нині територія Туреччини) у заможній і глибоко віруючій родині. Василь здобув блискучу освіту в Афінах та інших освітніх центрах, де вивчав риторику, філософію та природничі науки.
Традиції на День Василя
Окрім звичних християнських обрядів, це свято тісно переплітається з народними українськими традиціями.
Зранку діти та чоловіки йдуть посівати, обсипаючи домівки зерном на знак багатства і процвітання. Головною стравою святкового столу є кутя, приготована з пшениці, меду, маку і горіхів. Господині також готують пироги, ковбаси та інші традиційні частування, які символізують щедрість і гостинність.
Окрім цього, існує також традиція молотіння дідуха, якого українці ставили на Різдво. На Василя перший засівальник отримував велику честь "обмолотити" сніп з зерновими культурами, а насіння з нього обов'язково зберігали до посівної, бо тоді урожай точно буде багатим. Дідуха після цього слід було спалити в саду і його ні в якому разі не викидали.
- ТОП-5 зимових фільмів, які варто подивитись з родиною.
- Актуальне
- Важливе